Blog

Czy spalacze tłuszczu działają?

Czy spalacze tłuszczu działają?

Co znajdziesz w artykule:

Walka o wymarzoną sylwetkę wymaga niesłabnącej motywacji, doskonałej diety, cierpliwości, starannie przygotowanego planu treningowego oraz… suplementów. Te ostatnie są solidnym wsparciem w długofalowym procesie, na końcu którego cieszyć się będziesz pompą mięśniową.

Wśród różnorodnych środków i suplementów na wyróżnienie zasługują spalacze tłuszczu – jedne z najpopularniejszych preparatów na sportowym rynku. Tylko czy spalacze tłuszczu działają?

Czym są spalacze tłuszczu?

Zanim odpowiemy na pytanie, czy spalacze tłuszczu działają – wyjaśnijmy, czym właściwie jest ta grupa produktów. Pod mianem spalaczy mamy na myśli preparaty, których celem jest redukcja tkanki tłuszczowej. Dodatkowo zawarte w nim substancje pobudzają metabolizm i tłumią apetyt, dzięki czemu zbliżają Cię do osiągnięcia wymarzonej sylwetki.

Na rynku dostępne są zarówno naturalne środki – tj. kawa czy kurkuma jak i złożone suplementy diety, których działanie jest znacznie silniejsze i efektywniejsze. Te drugie w oczywisty sposób interesują głównie sportowców, którzy chcą wykorzystać tłuszcz podczas treningu – tj. czerpiąc z niego energię, którą spożytkować można na sali treningowej.

Likwidacja nadmiaru tkanki tłuszczowej jest ważna nie tylko pod kątem budowania masy mięśniowej. Lekarze wskazują bowiem, że to właśnie tkanka tłuszczowa trzewna przyczynia się do przewlekłego, subklinicznego stanu zapalnego. Ten z kolei wyróżnia się produkcją cytokin oraz nadmierną aktywacją sygnałów prozapalnych.

Lipoliza uruchamia także system immunologiczny, co osłabia organizm i sprzyja powstawaniu innych dolegliwości – tj. miażdżycy czy nadprodukcji cząsteczek adhezyjnych. Sytuacja ta może być niebezpieczna, wpływając na stan wszystkich narządów, a także rozwijania się nadciśnienia tętniczego czy cukrzycy typu 2. W celu kontroli wagi można również wspomóc się dostępnymi na rynku suplementami. 

Jak działają spalacze tłuszczu?

W dużym uogólnieniu – spalacze bazują na zasadach termogenezy, podczas której to dochodzi do zwiększenia wydatku energetycznego. W efekcie więc organizm spala dużo więcej kalorii niż dotychczas, co w oczywisty sposób potęguje efektywność ćwiczeń. Podnoszenie temperatury ciała jest całkowicie bezpieczne i bazuje na naturalnych procesach. Udowadnia to fakt występowania tzw. naturalnych termogeników (regularnie pita zielona herbata pozwala spalać 100 kcal i więcej).

Alternatywą dla klasycznych spalaczy są także tzw. środki bez stymulantów (spalacze lipotropowe). Zarówno pierwsze, jak i drugie przyspieszają metabolizowanie tłuszczów, węglowodanów i białka, z tą różnicą, że wersja bez stymulantów pomija proces podnoszenia temperatury ciała (co z pewnością spodoba się pacjentom z nadciśnieniem czy problemami sercowo-naczyniowymi).

Czy korzystanie z tych preparatów przynosi korzyści?

Czy spalacze tłuszczu działają? Oczywiście! Wszystko to zasługa wyselekcjonowanych substancji i stymulantów, mających wpływ na tempo pracy organizmu. Wieloletnie badania oraz testy laboratoryjne udowodniły tym samym, że np. tyrozyna – aminokwas endogenny syntetyzowany z fenyloalanin – reguluje metabolizm komórkowy, który pełni funkcję przekaźnika wewnątrzkomórkowego. Wpływa także na syntezę dopaminy, która przekształcana jest w adrenalinę.

Mechanizm termogeników opiera się więc na naturalnym nasileniu lipolizy, stabilizując poziom cukru, hamując apetyt i wykorzystując maksymalnie szlaki metaboliczne, co z kolei zwiększa efektywność treningów.  

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *