Wyświetlanie 1–12 z 14 wyników

Środki nootropowe służą przede wszystkim wyrównywaniu poziomu neuroprzekaźników, utrzymując pomiędzy nimi pożądany balans. Tylko dzięki tym środkom organizm jest w stanie działać prawidłowo, zachowując stabilny nastrój, poprawiając przy tym pracę i wydajność mózgu. Nootropiki odpowiedzialne są także za pamięć, koncentrację i zdolność nauki. 

W Gym Sanctuary wiemy, jak wiele bodźców spotyka nas każdego dnia. Wiemy też, że ciało i umysł to integralna całość, dlatego też przygotowaliśmy suplementy na pamięć i koncentrację, dzięki którym zwiększysz swoją efektywność i poprawisz osiągane wyniki. 

 

Nootropy, nootropiki - czym są? 

Podstawową i najważniejszą jednostką układu nerwowego jest neuron oraz komórki glejowe, które odpowiadają za ich odżywianie. Komórki nerwowe przesyłają między sobą informacje – tzw. impulsy – dzięki którym organizm odbiera różne bodźce i może na nie odpowiednio zareagować. To dzięki tym impulsom odczuwamy ból lub odbieramy sygnały wewnętrzne, które wpływają na nasze zachowanie i zdrowie (zwłaszcza pod kątem hormonów). Przekazywanie tych impulsów możliwe jest dzięki synapsom, które łączy akson i dendryt. Kiedy impuls przechodzi przez nie, otwierają się kanały jonowe, które uwalniają z synaps neuroprzekaźniki. 

Neuroprzekaźniki z kolei to związki chemiczne, które umożliwiają przekazywanie sygnałów. To dzięki nim impuls dociera do neuronów, a następnie do komórki docelowej. Wśród najważniejszych neuroprzekaźników jest dopamina, GABA, serotonina i acetylocholina. 

Neurony mają ogromne znaczenie dla funkcjonowania mózgu – bez nich mózg może nie otrzymywać odpowiednich sygnałów, co negatywnie wpływa na nasze zdrowie, samopoczucie i koncentrację. 

 Suplementy nootropowe 

Suplementy nootropowe to bezpieczna grupa produktów, które zażywa się najczęściej w celu poprawienia koncentracji i pamięci. Ze względu na skład i właściwości można podzielić je na trzy, umowne grupy. 

  1. Jako substancje zwiększające przepływ krwi do mózgu, zwiększając ilość tlenu i nośników energii (tzw. ATP) dostępnych do neuronów, 
  2. Jako substancje poprawiające połączenia między półkulami mózgu, 
  3. Jako substancje uzupełniające acetylocholinę neuroprzekaźnikową, używana w przedczołowej korze mózgowej – głównie po to, aby stworzyć lepsze połączenia pomiędzy umysłem, a pracą mięśni. 

Badania wskazały także, że nootropy poprawiają jakość snu, m.in. poprzez obniżenie poziomu stresu, który związany jest z podwyższającym się poziomem kortyzolu (np. na skutek sytuacji stresowych czy nadmiernego wysiłku fizycznego).

 Suplementy na pamięć i koncentrację

Suplementy na pamięć mają za zadanie zoptymalizować pracę układu nerwowego. Dlatego też zawierają witaminy i minerały, które poprawiają koncentrację. W ich składzie znajdziesz m.in. wyciąg z miłorzębu japońskiego (ginkgo-biloba), kofeinę, guaranę, lecytynę czy żeń szeń. Suplementy na pamięć i koncentrację – w dużym uogólnieniu – mają za zadanie usprawnić pracę neuronów, które przekazują impulsy nerwowe, poprawiając tym samym zdolność do zapamiętywania. Rekomenduje się ich spożywanie w sytuacjach stresowych, przed egzaminami jako usprawnienie treningów i wielogodzinnej pracy.