Wyświetlanie wszystkich wyników: 12

Odżywki białkowe są niezwykle popularnym suplementem diety, stosowanym zarówno w celu budowania tkanki mięśniowej, jak i uzupełniania brakujących protein. Ich popularność podyktowana jest szerokim zastosowaniem i działaniem - zarówno w sporcie zawodowym, jak i w diecie redukcyjnej, rekonwalescencji i leczeniu zaburzeń odżywiania.

Mając na względzie popularność tej grupy produktów oraz ogromne zainteresowanie wśród naszych klientów, przygotowaliśmy szeroką ofertę odżywek białkowych, które różnią się składem, smakiem, pojemnością i właściwościami. Większość z tych produktów przetestowaliśmy na własnej skórze - dlatego też mamy pewność, że oferujemy najwyższej jakości suple.

Czym jest białko? 

Obecnie przyjmuje się, że białko to jeden z najważniejszych elementów diety. Bez względu na to czy budujesz mięśnie czy jesteś na diecie redukcyjnej - to właśnie białko powinno stanowić za fundament codziennego pożywienia. Dlaczego? Ponieważ białko bogate jest w tak zwane aminokwasy, które pomagają rozwijać masę mięśniową, przy okazji regenerując tkanki. Mówi się, że to właśnie one wykazują właściwości regulacyjne - czyli między innymi biorą udział w produkcji hormonów, DNA i enzymów, odpowiedzialnych za np. trawienie. Aminokwasy to nie tylko ważny element rozwoju masy mięśniowej, ale także niezbędny składnik do budowania odporności i sprawnego układu nerwowego. Zdarza się więc, że osoby, które prowadzą dietę ubogą w białko, wykazują skłonności do zaburzeń ze strony ośrodkowego układu nerwowego.

Ze względu na aktywny tryb życia oraz chęć budowania masy mięśniowej, przyjęło się, że sportowcy mają większe zapotrzebowanie na ten składnik. Nie zawsze da się go uzupełnić poprzez codzienne pożywienie. W takich sytuacjach stworzono odżywki białkowe, które mają ułatwić tworzenie zbilansowanej diety.

Białko a masa mięśniowa

Białko stanowi za podstawowy budulec naszego ciała. Uczestniczy niemal we wszystkich procesach regeneracyjnych i metabolicznych. Oznacza to, że jest niezbędnym elementem do budowania tkanki mięśniowej, a także - do regulowania hormonów wewnątrz naszego organizmu. Znaczenie aminokwasów jest więc nieocenione i śmiało można uznać, że jest to składnik uczestniczący w niemalże wszystkich procesach wewnętrznych. Jeśli więc masz problem z budowaniem tkanki mięśniowej lub tworzeniem zbilansowanej diety, to właśnie odżywki białkowe mogą być doskonałym sposobem na uzupełnianie ewentualnych braków. 

Przyjmuje się, że do budowania mięśni potrzebne są około 2 g białka na kilogram masy ciała. Lekarze apelują, aby nie przekraczać 2,5 grama białka na każdy kilogram masy ciała, ponieważ jego nadmiar może prowadzić do problemów zdrowotnych - między inni do obciążenia nerek i powstawania osteoporozy.

Pamiętaj również, że proces budowania tkanki mięśniowej to wypadkowa wielu elementów. Białko ma jedynie wspomagać cały ten proce, a nie zastępować zbilansowaną dietę i aktywny tryb życia. Ostatecznie więc aby budować mięśnie, MPS musi być wyższy niż rozkład białek mięśniowych. Kluczem do sukcesu jest więc odpowiednie połączenie białka z treningiem siłowym, który ma długotrwale zwiększyć masę mięśniową.

Białko w redukcji tkanki tłuszczowej

Redukowanie masy ciała to proces wymagający prowadzenia zbilansowanej, o ujemnym bilansie kalorycznym diety oraz regularnej aktywności i efektywnego odpoczynku. 

Trenerzy i dietetycy wskazują, że na redukcji białko jest równie ważnym składnikiem, jak w przypadku budowania tkanki mięśniowej. Dlaczego? Odżywki białkowe zwiększają tzw. poposiłkową termogenezę i wpływają na ochronę mięśni przed tzw. katabolizmem, który często zachodzi u początkujących sportowców, mających jednorazowy zryw na siłowni.

Białko więc powinno być nieodłącznym elementem każdego posiłku - bez względu na obraną kaloryczność. Łączenie go z innymi składnikami sprawia, że obniżamy indeks glikemiczny całego posiłku, a co za tym idzie - poprawiamy glikemię (dotyczy to również osób z zaburzeniami – np. insulinoopornych).

Liczne badania udowodniły również, że białko pomaga w redukcji tkanki tłuszczowej – głównie dlatego, że długotrwale nasyca, a co za tym idzie – zmniejsza ryzyko podjadania pomiędzy posiłkami. Co istotne - można go również zjadać w formie na słodko, dzięki czemu zmniejszamy chęć na słodkie przekąski.

Jaką odżywkę białkową wybrać?

Koncentrat białka serwatkowego

Koncentrat białka serwatkowego posiada około 80% czystego białka. Tworzy się go za pomocą procesu mikrofiltracji, który oczyszcza go z laktozy oraz tłuszczu. Co ważne - dodatkowo w procesie tym zmniejsza się proces denaturacji białka.

Zjawiska te sprawiają, że koncentrat białka serwatki posiada bardzo dobry profil aminokwasowy, a co za tym idzie - jest niezwykle dobrze wchłaniany. Przyjęło się więc że koncentrat jest najbardziej efektywny i najlepiej sprawdzi się w przypadku osób początkujących lub przy dużych niedoborach w diecie. 

Jest on niezwykle uniwersalny i stosować go można zarówno w formie uzupełniającej, jak i jako osobny posiłek.

Izolaty białka serwatki

Izolat białka serwatkowego to frakcja wyższa niż koncentraty. Szacuje się, że posiada nawet do 90% czystego białka w składzie. Tak jak koncentrat - został pozbawiony laktozy i cukru, dzięki czemu doskonale się wchłania i nie powoduje nietolerancji i/lub reakcji alergicznych. Ze względu na właściwości, najlepiej sprawdzi się w porze około treningowej lub jako uzupełnienie śniadania białkowo - tłuszczowego.

Hydrolizat białka serwatki

Hydrolizat białka serwatki charakteryzuje się bardzo wysoką zawartością białka. Jak sama nazwa wskazuje - produkowany jest za pomocą procesu hydrolizy enzymatycznej, która działa na zasadzie rozbijania łańcuchów peptydowych, tak aby te były krótsze. Zdecydowanie najlepsza propozycja dla osób intensywnie ćwiczących i szukających odżywki do spożywania w trakcie treningu (lub tuż po nim).  

Białko kazeinowe

Kazeina to potoczna nazwa dla tzw. białka kazeinowego, które występuje przede wszystkim w mleku. Wyróżnia się wysokim (około 80%) procentem protein mlecznych. Sportowcy i kulturyści doceniają go głównie ze względu na właściwości antykataboliczne.
Spożywając białko kazeinowe ograniczasz procesy kataboliczne i jednocześnie budujesz masę mięśniową. Dzięki niemu szybciej i efektywniej regenerujesz się po treningu i możesz ćwiczyć częściej i intensywniej. 

W Gym Sanctuary dbamy o jakość Twojego treningu. Dlatego też przygotowaliśmy naprawdę szeroką ofertę odżywek białkowych, które wybrać możesz zgodnie z właściwościami i smakowymi preferencjami.