Blog

Dopamina: Jak zwiększyć jej poziom za pomocą suplementów?

Dopamina - Jak zwiększyć, suplementy

Co znajdziesz w artykule:

Dopamina to związek chemiczny z grupy katecholamin, który wytwarzany i uwalniany jest m.in. przez komórki nerwowe w mózgu i w rdzeniu kręgowym. Związek ten – w dużym uogólnieniu – pełni funkcję przekaźnika w synapsach, obecnych w ośrodkowym układzie nerwowym (tzw. OUN). Powszechnie dopamina znana jest jako substancja, która poprawia przepływ składników odżywczych, a także pozytywnie wpływa na energię, zachęca do działania i wywołuje uczucie przyjemności. Jej działanie często sprowadzane jest do przysłowiowych “motyli w brzuchu” i endorfin

Niedobór dopaminy może wpływać globalnie na nasz organizm. Nic więc dziwnego, że na rynku dostępne są suplementy na wzrost dopaminy, które mają za zadanie zapewnić doskonałe samopoczucie. 

Tylko właściwie co zmniejsza poziom dopaminy i jak podnieść poziom dopaminy w bezpieczny sposób? Jakie suplementy na wzrost dopaminy są najskuteczniejsze i których produktów nie powinno zabraknąć w codziennej diecie?

Na co wpływa dopamina?

Dopamina pełni rolę neuroprzekaźnika, wpływając tym samym na szereg procesów w naszym organizmie. Wśród jej kluczowych funkcji, wymienia się:

 • wyrównywanie ciśnienia krwi, 
 • wsparcie dla pracy gruczołów endokrynnych, 
 • koordynowanie napięcia mięśni, 
 • odczuwanie emocji (w tym poczucie szczęścia i ogólnie odczuwane dobre samopoczucie),
 • wpływanie na układ hormonalny – głównie na hormon odpowiadający wzrostowi oraz na prolaktynę, która z kolei pobudza gruczoł sutkowych podczas laktacji,
 • oddziaływanie na układ limbiczny, 
 • wpływ na procesy psychiczne/emocjonalne. 

Dodatkowo stwierdza się, że niedobór dopaminy może prowadzić do uzależnień, zaburzeń hormonalnych oraz neurologicznych. Trwały niedobór dopaminy w organizmie to prosta droga do chorób psychicznych – depresji, zaburzeń psychicznych, schizofrenii, a także schorzeń neurologicznych, takich jak np. choroba Parkinsona. 

Przyczyny niedoboru dopaminy

Stwierdzono, że niski poziom dopaminy to pokłosie licznych, wieloletnich dysfunkcji, a także niezależnych determinantów i czynników zewnętrznych. Ciężko więc z jedną stanowczością wskazać winowajcę, dlatego też na liście tej znajdziesz m.in.:

 • stres – zwłaszcza ten długotrwały,
 • otyłość i zaburzenia metaboliczne,
 • niewłaściwa dieta – zwłaszcza obfitująca w tłuszcze nasycone,
 • używki – w tym choroba alkoholowa i zażywanie narkotyków, 
 • zbyt mała ilość snu i zaburzenia snu,
 • zaburzenia hormonalne – głównie niedoczynność tarczycy,
 • kofeina, która chwilowo pobudza neuroprzekaźniki w mózgu, po czym przyczynia się do zmniejszania ilość dopaminy.

Czynniki te wydają Ci się znajome? Spokojnie! Na szczęście wiele jest w Twoich rękach i z powodzeniem możesz zmienić poziom dopaminy w organizmie. 

Dopamina – kiedy brać suplementy? Objawy niedoboru dopaminy

Suplementy podnoszące poziom dopaminy rekomendowane są osobom, które zauważają u siebie obniżony nastrój, brak motywacji do działania, które walczą z wewnętrznym napięciem, utratą energii lub skłonnością do popadania w stany depresyjne. Suple mają także za zadanie zapobiegać nawracającemu zmęczeniu, bierności i apatii. Stan ten często porównywany jest do głodu narkotykowego, a wraz z nim występują zaburzenia koncentracji oraz drżenie kończyn.

Oczywiście poziom dopaminy należy sprawdzić w warunkach laboratoryjnych – najlepiej jeszcze zanim wdrożysz produkty i suplementy mające podnieść jej poziom. W tym celu należy sprawdzić stężenie dopaminy w osoczu krwi oraz w moczu (tzw. dobowa zbiórka moczu). 

W skrajnych wypadkach – dopamina podawana jest w sposób bezpośredni. Najczęściej dotyczy to pacjentów, którzy są we wstrząsie kardiogennym, pourazowym lub septycznym, a także w trakcie leczenia ostrej niewydolności nerek. Stosuje ja ją również jako leczenie choroby Parkinsona oraz przy zbyt niskim ciśnieniu tętniczym krwi. Oczywiście leki na podniesienie dopaminy powinny być zakupione po wcześniejszej konsultacji ze specjalistą, który dostosuje dawkę pod indywidualne potrzeby pacjenta.

Jak zwiększyć poziom dopaminy? 

Oczywiście prawidłowe funkcjonowanie układu nerwowego i odpowiedni poziom dopaminy nie jest uzależniony wyłącznie od suplementów diety. Do jej stężenia przyczynia się szereg czynników – również tych niepozornych, które na pierwszy rzut oka wydają się być błahe. Mowa tu o m.in.:

 • odpowiedniej diecie – czyli tej dostarczającej tyrozyny – aminokwasu białkowego będącego prekursorem dopaminy. Można w tym zakresie wspomóc się także suplementami z aminokwasami. Ważne jest więc, aby na Twoim talerzu pojawiło się m.in. awokado, zielone warzywa liściaste, buraki, zielona herbata i przetwory mleczne. Dodatkowo konieczne jest spożywanie produktów bogatych w magnez i kwasy omega – np. migdały, algi, owoce morza i wędzone ryby,
 • aktywność fizyczna – nawet kilkadziesiąt minut regularnej aktywności sprawia, że dochodzi do naturalnej syntezy tego związku, 
 • zajęcia wspomagające koncentrację i skupienie, w tym celu również warto zaopatrzyć się w suplementy na pamięć i koncentrację,
 • relaks i przestrzeń do odpoczynku (pomóc w tym może np. słuchanie muzyki) 
 • świeże powietrze – dotlenienie komórek poprawia funkcjonowanie układu nerwowego,
 • niwelowanie stresu – np. w postaci powtarzania określonego zachowania, co zapobiegać ma napadom lękowym,
 • sen – ważne jest, aby układ nerwowy miał czas na regenerację i odpoczynek. Prawidłowy rytm dobowy jest kluczowy dla całego organizmu – również dla dopaminy, która uwalniana jest w największej ilości w godzinach porannych. Jeśli odczuwasz problemy ze snem, możesz wprowadzić do swojego dnia suplementy na lepszy sen lub udać się do specjalisty.

Jaki wpływ mają suplementy na dopaminę?

W dużym uproszczeniu – suplementy mają podnosić poziom dopaminy, wspomagając tym samym jej syntezę. Zanim, jednak po nie sięgniesz, pamiętaj, że dzienne, zalecone spożycie tyrozyny wynosi 33 mg/kg masy ciała. Przy deficytach dopaminy zawartość tych aminokwasów powinna być wyższa – co z pewnością oceni lekarz prowadzący. 

Przyjmuje się, że bezpieczna dawka sięga do 39 mg/kg masy ciała na dobę. Oczywiście należy pamiętać, że suplementy nie są złotym środkiem, który rozwiąże każdy problem. Wraz z nimi należy zadbać o właściwą higienę snu, aktywność oraz odpowiednią dietę (bogatą w m.in. kiełki pszenicy, produkty pochodzenia zwierzęcego czy rośliny strączkowe). 

Dopamina – suplementy diety

W Gym Sanctuary zadbaliśmy o to, aby każdy znalazł swój idealny produkt i suplement zwiększający poziom dopaminy. Wśród tych najpopularniejszych i najczęściej rekomendowanych, jest np.:

 1. #RAW Rhodiola Rosea (Różeniec Górski) 120 kaps
 2. #RAW L-Dopa 25 g
 3. Chaos & Pain – MUSH-TEN -10-in-1 MUSHROOM 60 kaps

Zapoznaj się z całą naszą ofertą suplementów.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *