Nie znaleziono produktów, których szukasz.

Sulbutiamina jest syntetyczną pochodną witaminy B1, powszechnie znanej jako tiamina. Organizm co prawda jest w stanie wyprodukować jej niewielką ilość, ale coraz więcej sportowców decyduje się na dodatkową suplementację. Dotyczy to zwłaszcza osób na dietach ubogich, restrykcyjnych, bazujących głównie na ryżu i mało zróżnicowanych daniach.

Jako że witamina B1 jest słabo wchłaniana, naukowcy stworzyli jej syntetyczną pochodną, która będzie zapobiegać awitaminozie. Tak oto w latach 70. XX wieku powstała sulbutiamina, która jest w stanie przenikać przez błony biologiczne, przez co wyróżnia się dużo wyższą przyswajalnością. Co więcej – substancja ta z łatwością przedostaje się do krwi oraz przekracza barierę krew-mózg.

Czym jest sulbutiamina i jak działa?

Sulbutiamina jest substancją, zdolną do przekraczania bariery krew-mózg. Oznacza to, że oddziałuje bezpośrednio na ośrodkowy układ nerwowy. Jej główną funkcję jest poprawiać pamięć, a także koncentrację i zdolność uczenia się. Badania wskazują także, że suplementacja może pozytywnie wpłynąć na poziom motywacji do działania, niosąc energię i poprawiając wydolność tlenową.  

Działanie sulbutiaminy to m.in.:

  • Poprawia gospodarkę neuroprzekaźników w OUN, 
  • Zwiększa stężenie tiaminy oraz fosforanów we krwi,
  • Zwiększa ilość receptorów dopaminowych (te z kolei wpływają m.in. na odczuwanie szczęścia i rozwój funkcji kognitywnych), 
  • Może być elementem leczenia objawów depresji i astenii, 
  • Zwiększa aktywność glutaminianu w części korowej mózgu – czyli za część, która odpowiada za zdolność do podejmowania decyzji, 
  • Kofaktor syntezy acetylocholiny,
  • Wykazuje się właściwościami neuroprotekcyjnymi, 
  • Skraca czas potrzebny na regenerację, 
  • Przyspiesz krążenie krwi i zapewnia lepsze dotlenienie.

Po jakim czasie działa sulbutiamina? Szacuje się, że już po około 30 minutach od pierwszej dawki. 

 

Sulbutiamina – jak przyjmować?

Jak przyjmować sulbutiaminę? Optymalna, zalecana dawka sulbutiaminy wynosi od 400 do 1200 mg. Dawkę to zaleca się rozłożyć na 3 porcje, łącząc ją z posiłkami (najlepiej tłuszczowymi).  Lekarze wskazują, że zdecydowanie najlepsze efekty otrzymuje się przy suplementacji cyklicznej: tydzień stosowania preparatu – tydzień przerwy.

Aby poznać dokładną forma dawkowania – zobacz poszczególne suplementy z sulbutiaminą w sklepie Gym Sanctuary. Przed zażyciem pierwszej dawki przeczytaj etykietę.

Skutki uboczne sulbutiaminy

Sulbutiamina jest powszechnie traktowana jako substancja bezpieczna, pod warunkiem że przestrzega się zaleceń producenta i lekarza. Przekroczenie dopuszczalnej dawki może skutkować nudnościami, bólami głowy, a w skrajnych przypadkach także bezsennością.

Co ważne – stosowanie sulbutiaminy w przypadku kobiet w ciąży oraz karmiących piersią jest zakazane. Suplementów tych nie powinni także wybierać pacjenci ze zdiagnozowaną chorobą psychiczną.

Jeśli wystąpią skutki uboczne sulbutiaminy – udaj się na konsultację lekarską.