Nie znaleziono produktów, których szukasz.

Noopept jest związkiem chemicznym, wykazującym się działaniem nootropowym. Został on opracowany w 1995 roku, kiedy to zaliczono go do grupy racetamów. Wykazuje on przede wszystkim właściwości neuroprotekcyjne i immunostymulacyjne.

Udowodniono, że spożywany noopept nie utrzymuje się długo we krwi. W ciągu 25 minut od spożycia organizm przekształca go w cykloproliloglicynę. W ten sposób noopept wpływa na gospodarkę acetylocholinową, poprawia pamięć i funkcje poznawcze, wykazuje aktywność przeciwlękową i działa neuroprotekcyjne.

Noopept a funkcje poznawcze

Fenyloetyloamina pochodzi głównie z Eria Jarenis, gatunku orchidei występującego w Azji południowo-wschodniej. Obecnie klasyfikuje się go, jako neuromodulator na ośrodkowy układ nerwowy, przez co daje mnóstwo zalet dla funkcji poznawczych i układu nerwowego. o. Co to oznacza? Oba te czynniki mają kluczowe znaczenie w stymulacji plastyczności pomiędzy neuronami, co z kolei wpływa pozytywnie na rozwój komórek nerwowych — głównie w obszarze hipokampu. W ten sposób przyjmuje się, że noopept po tygodniach stosowania może zwiększać aktywność komórek postsynaptycznych, usprawniając przesył informacji i tym samym — wspierając funkcje poznawcze.

Noopept na poprawę pamięci

Noopept poprawia koncentrację i pamięć. Jest to możliwe dzięki stymulacji produkcji cetylocholiny – tj. neuroprzekaźnika, który ma powiązania z funkcjami poznawczymi i pamięcią. Od lat prowadzone są badania — głównie na szczurach — które wskazują, że jednostki z upośledzeniem, które spożywały noopept, wykazywały się usprawnieniem w zakresie funkcji poznawczych i pamięci długotrwałej.

Zaleca się więc go pacjentom po udarach, zmierzających się ze stresem oksydacyjnym, a także mierzących się z niedotlenieniem i zakrzepicą.

Inne właściwości noopeptu

Jak jeszcze działa noopept? Oprócz powyższych stymuluje częstotliwość i intensywność postsynaptycznych prądów hamujących, dzięki czemu poprawia parametry związane z nastrojem i snem. Okazało się także, że ich regularne spożywanie zmniejsza uczucie lęku i niepokoju (tzw. działanie przeciwlękowe), a także niweluje zmęczenie psychiczne.

Od dawna prowadzone są także badania, które mają potwierdzić, że noopept może wspomagać leczenie chorób Alzheimera i Parkinsona. Dodatkowo potwierdzone jest działanie w zakresie układu immunologicznego — tj. związek ten zwiększa aktywność makrofagów.

Noopept – dawkowanie i stosowanie

Noopept zwykle sprzedawany jest w formie kapsułek, zawierających dawki od 10 do 30 mg. Przyjmuje się, że osoba dorosła nie powinna spożywać więcej, niż 10 do 30 mg 1-3 razy dziennie. Maksymalna dawka dobowa to 60 mg.

Specjaliści wskazują, że przy regularnym spożywaniu efekty są najlepsze — dlatego też zaleca się suplementację w cyklach: 3 miesiące suplementacji 1 miesiąc przerwy.

Jeśli wystąpią skutki uboczne (zwykle bóle głowy i lekkie pobudzenie) — należy prędko przerwać zażywanie noopeptu.