Blog

Jak działają przedtreningówki?

Przedtreningówki to specjalne suplementy, znane również jako preworkouty, zaprojektowane przede wszystkim w celu zwiększenia energii, wytrzymałości, koncentracji oraz poprawy ogólnej wydajności fizycznej podczas intensywnych treningów. Zastanawiasz się nad wyborem przedtreningówki i chcesz dowiedzieć się więcej o jej właściwościach i działaniu? Zapoznaj się z naszym praktycznym poradnikiem!

Co ma w sobie przedtreningówka?

Przedtreningówki zawierają skomponowaną mieszankę składników aktywnych, które są specyficznie dobrane w celu zwiększenia wydolności fizycznej. W tego typu suplementach znajdziesz:

Stymulatory

  • Kofeina – jedna z najbardziej popularnych substancji stymulujących, znana z poprawy energii, wytrzymałości oraz koncentracji. Działa poprzez blokowanie receptorów adenozyny, co zmniejsza uczucie zmęczenia i zwiększa pobudzenie;
  • Beta-alanina – aminokwas wspomagający produkcję karnozyny w mięśniach, co przeciwdziała kwasowemu środowisku mięśni podczas intensywnego wysiłku fizycznego;.
  • Tauryna – aminokwas wspomagający zdolności energetyczne mięśni oraz poprawiający funkcje neurologiczne.

Substancje nootropowe

L-teanina to aminokwas występujący naturalnie w herbacie, który działa synergistycznie z kofeiną, zmniejszając jej potencjalne skutki uboczne takie jak nerwowość. Poprawia koncentrację i relaksację umysłową. DMAE (dimetyloaminoetanol) wspomaga funkcje poznawcze poprzez zwiększenie poziomu neuroprzekaźników.

Preworkout boostery

Kreatyna zwiększa poziom fosfokreatyny w mięśniach, co przekłada się na poprawę wydolności wysiłkowej krótkotrwałych i intensywnych ćwiczeń. BCAA (czyli aminokwasy rozgałęzione) – leucyna, izoleucyna i walina, wspierają procesy anaboliczne, redukują katabolizm mięśniowy oraz przyspieszają regenerację.

Jak działa przedtreningówka? Najważniejsze informacje

Przedtreningówki działają synergistycznie poprzez swoje składniki aktywne, które wpływają na różne aspekty fizyczne i psychiczne. Jak to wygląda w praktyce?

Zwiększenie energii i wytrzymałości

Główne składniki stymulujące, takie jak kofeina, beta-alanina i tauryna, działają na różne mechanizmy w organizmie, aby zwiększyć poziom energii oraz wytrzymałości. Kofeina działa jako centralny stymulant, poprawiając funkcje poznawcze, koncentrację oraz redukując uczucie zmęczenia. Beta-alanina pomaga w neutralizacji kwasowości mięśniowej, co opóźnia poczucie zmęczenia i umożliwia dłuższe, intensywne treningi. Tauryna natomiast wspiera procesy energetyczne w mięśniach oraz pomaga w utrzymaniu optymalnego poziomu hydratacji komórek.

Poprawa koncentracji

Składniki nootropowe, takie jak L-teanina i DMAE, mają za zadanie poprawę koncentracji, uwagi i zdolności kognitywnych podczas treningu. L-teanina działa synergistycznie z kofeiną, zmniejszając jej potencjalne skutki uboczne, takie jak niepokój czy drżenie rąk, jednocześnie wspomagając stan relaksacji umysłowej i poprawiając zdolność koncentracji na zadaniu.

Zwiększenie przepływu krwi i pompki mięśniowej

Niektóre przedtreningówki zawierają substancje wspierające rozszerzenie naczyń krwionośnych, takie jak arginina czy nitrosyglina. Te składniki pomagają zwiększyć przepływ krwi do mięśni, co prowadzi do zwiększonej dostawy tlenu i składników odżywczych podczas treningu. Efektem tego może być zwiększona pompka mięśniowa (pump), czyli uczucie napompowania mięśni podczas ćwiczeń.

W ofercie Gym Sanctuary znajdziesz również przedtreningówki z DMHA – idealnie sprawdzą się, jeśli zależy Ci na podniesieniu efektywności, zwłaszcza przy intensywnych treningach.

Jak długo działa przedtreningówka?

Czas działania przedtreningówki może się różnić w zależności od jej składu oraz indywidualnych cech organizmu.

  • Kofeina – efekty stymulacyjne kofeiny mogą utrzymywać się od 2 do 6 godzin, w zależności od metabolizmu i tolerancji.
  • Beta-alanina – jej działanie przeciwdziałające kwasowości mięśniowej utrzymuje się przez około 1-2 godziny.
  • Tauryna – wspomaganie funkcji mięśniowych i energetycznych może być obecne przez około 2-3 godziny po spożyciu.

Indywidualna reakcja organizmu na składniki przedtreningówki może wpływać na czas jej działania. Dla większości osób efekty przedtreningówki są zauważalne przez około 2-4 godziny po spożyciu.

Na co musisz zwrócić uwagę przy stosowaniu przedtreningówki?

Niektóre osoby mogą być bardziej wrażliwe na określone składniki przedtreningówki, takie jak kofeina, co może prowadzić do niepożądanych efektów ubocznych – pobudzenia, nieregularnego bicia serca czy mocnego bólu głowy. Ważne jest dostosowanie dawkowania suplementu do własnych potrzeb oraz monitorowanie reakcji organizmu.

Producent przedtreningówki zazwyczaj podaje zalecenia dotyczące dawkowania oraz czasu spożycia. Stosowanie zgodne z zaleceniami może pomóc w maksymalizacji korzyści oraz uniknięciu potencjalnych skutków ubocznych. 

Pamiętaj, jeśli zauważysz jakiekolwiek niepokojące objawy Twojego organizmu podczas przyjmowania przedtreningówek, warto odstawić suplementy i skontaktować się z lekarzem.

Sprawdź przygotowany przez nas ranking najlepszych przedtreningówek 2024.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *